NARWIAŃSKI PARK NARODOWY

Narwiański Park Narodowy powstał w 1996 roku. Powierzchnia parku wynosi 6 810 ha*, powierzchnia otuliny 15 408 ha.

Obejmuje swoim zasięgiem bagienną dolinę Górnej Narwi na odcinku Suraż – Rzędziany. Rzeka na tym odcinku ma charakter unikatowy, płynie wieloma korytami, które rozdzielając się i łącząc tworzą nieregularną, skomplikowaną sieć, nazywana jest często „Polską Amazonką”. Stwierdzono tu występowanie 203 gatunków ptaków, wśród nich 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej. Symbolem parku jest sylwetka błotniaka stawowego

SZCZEGÓŁY WYCIECZEK

Trasa 1: NARWIAŃSKI PARK NARODOWY
Trasa 2: EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA-TYKOCIN
Trasa 3: KIERMUSY - EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA
Trasa 4: POZNAJEMY TYKOCIN I TRADYCJE ŻYDOWSKIE
Trasa 5: Z WIZYTĄ NA ZAMKU I W SZLACHECKIM PRZYSIÓŁKU

Spływ kajakowy rzeką Narew /8 dni/

1 dzień: Narew
Przyjazd do Narwi, zakwaterowanie w pensjonacie, obiadokolacja. Narew jest siedzibą gminy i jedną ze starszych miejscowości na Podlasiu, która uzyskała w 1514r prawa miejskie,. Warto zobaczyć zachowany układ urbanistyczny oraz stary drewniany kościół z XVIII wieku i drewnianą cerkiew z XIX wieku.

2 dzień: Narew – Ploski / 26 km /
Po śniadaniu z miejscowości Narew płyniemy dalej do Plosek. Po drodze zatrzymujemy się na prywatnym polu biwakowym w Puchłach i udajemy się na zwiedzanie wsi z ciekawą zabudową drewnianą i murowaną cerkwią pw. Opieki Matki Boskiej z połowy XVIII wieku. Jest to jedna z trzech miejscowości „Krainy Otwartych Okiennic”, a równocześnie miejsce kultu religijnego ludności prawosławnej porównywalna do Grabarki. Dopływamy do Plosek i zatrzymujemy się na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym w Ploskach, obiadokolacja. Zakwaterowanie w namiotach własnych, jest możliwość noclegu w domkach kempingowych.

3 dzień: Ploski – Doktorce / 17 km /
Po śniadaniu z Ośrodka Wypoczynkowego w Ploskach płyniemy do Doktorc. Po drodze robimy przerwę w Strabli i udajemy się na zwiedzanie zespołu podworskiego z XVII wieku oraz kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z XVII wieku. Dopływamy do Doktorc, zatrzymujemy się na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym w Doktorcach, obiadokolacja. Zakwaterowanie w namiotach własnych, jest możliwość noclegu w domkach kempingowych.

4 dzień: Doktorce-Suraż / 15,5 km /
Z miejscowości Doktorce po śniadaniu płyniemy do Suraża. Po dopłynięciu do Suraża zatrzymujemy się na polu biwakowym w Surażu i udajemy się na zwiedzanie jednego ze starszych miasteczek na Podlasiu. Odwiedzamy prywatne Muzeum Archeologiczne oraz poznajemy najciekawsze zabytki, obiadokolacja. Nocleg w namiotach własnych. Istnieje możliwość noclegu w domkach lub na kwaterze agroturystycznej.

5 dzień: Suraż – Bokiny / 18,3 km /
Po śniadaniu wyruszamy dalej. Wpływamy na teren Narwiańskiego Parku Narodowego, będziemy płynęli przez następne dni najciekawszą pełną rozwidleń częścią rzeki Narew. Po trasie zatrzymujemy się w Uhowie. Koniec spływu na polu biwakowym w Bokinach, obiadokolacja.

6 dzień: Bokiny – Waniewo / 17,5 km /
Śniadanie, a następnie z Bokin płyniemy do Waniewa . Po trasie zatrzymujemy się w kolonii Topilec, zwiedzamy miejscową cerkiew z XIX w pw. Św Mikołaja Cudotwórcy. Koniec spływu na plaży w Waniewie, biwakujemy na posesji kwatery agroturystycznej, obiadokolacja. Istnieje możliwość noclegu na kwaterze agroturystycznej

7 dzień: Waniewo – Rzędziany / 17 km /
Śniadanie, a następnie z miejscowości Waniewo wyruszamy na ostatni najciekawszy odcinek spływu. Po trasie robimy dłuższy postój w siedzibie Narwiańskiego PN w Kurowie. Zwiedzamy siedzibę PN oraz najbliższą okolicę. Z Kurowa wyruszamy do Rzendzian, gdzie kończymy nasz spływ. Uroczyste zakończenie spływu, obiadokolacja przy muzyce mechanicznej na kwaterze agroturystycznej „U Rzędziana”. Istnieje możliwość noclegu na kwaterze agroturystycznej oraz przedłużenia pobytu.

8 dzień: Rzędziany
Śniadanie, wyjazd z Rzędzian.
Świadczenia: ubezpieczenie NNW, ratownik WOPR – pilot, karta na szlak wodny po Narwiańskim PN, nocleg w pensjonacie w Narwi, 6 noclegów na polu biwakowym przy kwaterach agroturystycznych lub Ośrodkach Wczasowych /namioty własne/, transport bagaży, wypożyczenie kajaku, transport kajaków z Białegostoku do Narwi oraz z Rzędzian do Białegostoku.