Bawaria jakiej nie znacie w 10 dni

Bawaria to magiczne miejsce z fantastyczną przyrodą,  wspaniałymi krajobrazami,  wielkimi zabytkami,  historycznymi miastami i   wioskami, gdzie czas zatrzymał się kilka wieków temu.

Bawaria jakiej nie znacie  w 10 dni

I termin:  01-10.07.2022     autobus
                    02-09.07.2022    samolot/autobus
II termin: 19-28.08.2022    autobus
                     20-27.08.2022   samolot/autobus

Bawaria – największy kraj związkowy dzisiejszych Niemiec położony nad  Dunajem ,Innem i Menem, otoczony Alpami i Lasem Bawarskim. To  jedno z najstarszych księstw niemieckojęzycznych, które stało się częścią zjednoczonych Niemiec ………. raczej  z przymusu  a nie  w  zgodzie z własnym wyborem.  Zawsze     podążające własną ścieżką, niechętne zwierzchności władzy cesarskiej  czy pruskiej do dziś zachowało swoją odmienność.  Świadczy o tym nie tylko jej pełna nazwa :  Wolny Kraj Bawarski ale też przywiązanie Bawarczyków do własnej kultury, tradycji , zwyczajów.  Ktoś kto był w Monachium, widział zamek Neschwannstein i sądzi ,że poznał Bawarię jest w wielkim błędzie. To  magiczne miejsce z fantastyczną przyrodą,  wspaniałymi krajobrazami,  wielkimi zabytkami,  historycznymi miastami i   wioskami, gdzie czas zatrzymał się kilka wieków temu.  O osiągnięciach naukowo-technicznych wspominać nie trzeba.  Wyprawa ta przebiega przez historyczne tereny dawnego księstwa (elektoratu) bawarskiego.  Nie znajdziemy tu ani Norymbergi ani Bambergu, które co prawda leżą w granicach obecnej Bawarii ale historycznie przynależą do Frankonii a to już całkiem inna opowieść ……….     na  kolejną  wyprawę.   Przy okazji spróbujemy miejscowej kuchni i wypijemy dobrego Hellesa .  Zapraszamy na niezapomniane chwile w tym  interesującym  kraju.

1 dzień                                                                                                
07:00                      Zbiórka przed Pałacem Kultury – parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).               
07:15                     Wyjazd w kierunku przejścia granicznego z Czechami (możliwość wsiadania: Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Katowice). Po drodze przystanek w jednym z historycznych miast Bohemii. Przyjazd do hotelu w okolicach Czeskich Budziejowic.

2 dzień
Śniadanie. Po śniadaniu przejazd w kierunku   Monachium  drogą przez Górną Austrię, Muhldorf ew. przez  Las Bawarski  do Monachium, po drodze kilka ciekawych miejsc i miejscowości, dojazd do hotelu, odbiór  podróżnych z lotniska,  wizyta we Friesing– w kolebce bawarskiego chrześcijaństwa i browarnictwa,  uroczy Stary Rynek z historyczna zabudową, romańska katedra Sw. Marii i Św. Korbiniana,    ,  nocleg w okolicy Monachium, nocleg

3 dzień  
Śniadanie. Wyjazd do Ingolstadt – miasta znanego z marki Audi, posiadającego wiele interesujących zakątków . Spacer po Starym Mieście. Następnie przejazd do Kelheim, –  rejs przełomem Dunaju do najstarszego klasztoru Bawarii – Weltenburg, malowniczo położonego nad brzegiem  rzeki. Oberża i browar klasztorny,możliwość degustacji jednego z wielu gatunków piwa, zakupy.     Nocleg w okolicy Monachium 

3 dzień             
Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd w kierunku Schwangau, gdzie znajduje się najsłynniejsza budowla  Ludwika Bawarskiego, jeden z symboli Bawarii – zamek Neuschwanstein (bez wnętrz),    ew. wjedziemy na most Marienbrucke zawieszony nad doliną Pollat , staniemy u podnóża zamku  Hohenschwangau .  Dalej śladami Ludwika II dojedziemy do Linderhof . zobaczymy  kompleks  pałacowo-ogrodowy wg  jego  życzenia  , położony w fantastycznej scenerii Alp.     Następnie j Mittenwald – przepiękna miejscowości  górska  o tradycjach lutniczych. Okazja by zobaczyć bardzo  charakterystyczne kolorowe fasady budynków nieopodal   wąwóz rzeki Leutasch, spacer po efektownych ścieżkach  wytyczonych wzdłuż rzeki,  Powrót do hotelu               

4 dzień             
Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Monachium (środkami komunikacji miejskiej): spacer historycznym deptakiem,   2 symbole miasta – Marienplatz z Nowym Ratuszem i kościół NMP z charakterystycznymi kopułami,  Stary Piotr i   Viktualienmarkt – targ rarytasów z całego świata, słynna piwiarnia Hofbrauhaus, Odeonsplatz ze znaczącymi zabytkami,  Rezydencja elektorów bawarskich, Stara Pinakoteka – jeden z najważniejszych zbiorów malarstwa europejskiego,  czas wolny, ew, spacer po Englischer Garten,  degustacja piwa w jednej ze znanych monachijskich piwiarni. Powrót do hotelu.

5 dzień             
Śniadanie.   Monachium – c.d.  przejazd   do dzielnicy Olimpijskiej, zobaczymy słynny stadion olimpijski z 1972r, wioske olimpijską i miejsce  zamachu,  wjedziemy na wieże TV, będącą platformą widokową,   po południu czas wolny na indywidualne plany np. jedno z najciekawszych europejskich muzeów techniki (dla wszystkich) .   Powrót do hotelu. 

7 dzień 
Największe bawarskie jezioro Chiemsee i jego atrakcje- dostaniemy się promem na Wyspę Męską, gdzie znajduje się pierwszy ze słynnych pałaców Ludwika II   wejdziemy do wnętrz pałacowych by zaobaczyć m.in. słynną Sale Lustrzaną,  dalej klasztor Augustianów,   spacer po wyspie, następnie przejazd do Burghausen, znanego z najdłuższego zamku warownego na świecie wpisanego do księgi Guinessa,, wejście na mury średn.zamku -niegdyś rezydencji polskiej księżniczki Jadwigi Jagiellonki.      spacer w kierunku Placu Miejskiego ze specyficzną zabudową , powrót do Monachium.

8 dzień
Śniadanie. Przejazd do krainy Berchtesgaden, postój w kolorowym miasteczku o tej samej nazwie. Przejazd  pod wzgórze  Kehlstein – arcydzieło sztuki inżynierskiej z czasów III rzeszy, a następnie wjazd windą wykutą w skale do dawnej herbaciarni Hitlera (Kehlsteinhaus) –  na wys. 1834m, rzut oka na Alpy, na koniec rejs statkiem po najwyżej położonym w Niemczech J. Królewskim w niesamowitej scenerii pionowo wspinających się skał.   

9 dzień               
Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd do Ratyzbony, – miasta z najlepiej zachowaną w Niemczech średniowieczną zabudową,  wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, słynne zabytki  w tym Kamienny Most z XII wieku, katedra Św. Piotra w stylu gotyku francuskiego, pozostałość dawnego kastelu rzymskiego – brama Porta Pretoria, wieże rodowe, stary ratusz z XV wieku, kościół szkocki.           Nocleg  w strefie granicznej Czechy/Polska

10  dzień  
Przyjazd autokaru do W-wy – parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).

Świadczenia w wycieczce autokarowej: ubezpieczenie NNW i KL, transport autokarem/busem, 9 noclegów ze śniadaniami (7 noclegów w Niemczech, 2 noclegi w Czechach) w  pokojach 2-osobowe z łazienkami), opieka pilota-przewodnika.

Świadczenia w wycieczce samolotowo-autokarowej: ubezpieczenie NNW i KL, transport autokarem/busem, 9 noclegów ze śniadaniami (7 noclegów w Niemczech) w  pokojach 2-osobowe z łazienkami), opieka pilota-przewodnika.

Koszt wycieczki autokarowej: 3 950 zł/os
Koszt wycieczki samolotowo-autokarowej: 3 600 zł/os
Przy zamówieniu grupowym - wycena indywidualna w zależności od ilości osób oraz ostatecznego zakresu świadczeń

UWAGI: Program ramowy. Kolejność programowa może ulec zmianie lub przesunięciu czasowym .

Noclegi hotelowe: hotele 3* – w pokojach 2-osobowych lub  ewentualnie. 2-osobowych z dostawką (na życzenie) z łazienkami. W wyjątkowych przypadkach może to być 2* z pokojami 2-osobowymi z łazienkami (7 noclegów w hotelu w okolicy  Monachium między miastem a lotniskiem, 2 noclegi tranzytowe w Czechach). Dopłata do pokoju 1 osobowego 1 000zł.

Wycieczka realizowana przy minimalnej ilości 15 uczestników. O wyborze miejsc w autokarze decyduje kolejność rezerwacji oraz wpłata zaliczki. Czas trwania wycieczki dla osób dolatujących samolotem jest krótszy o 2 dni. Rozpoczynają zwiedzanie 3 dnia wycieczki autokarowej i kończą 8 dnia wycieczki autokarowej lub 9 dnia z samodzielnym powrotem do Monachium pociągiem z Ratyzbony.  

Bilety na przelot samolotem uczestnicy kupują we własnym zakresie po potwierdzeniu realizacji wycieczki.  Ostateczny termin potwierdzenia wycieczki nie później niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia wycieczki.  Minimalna ilość uczestników wynosi 15 osób. 

Koszty realizacji programu: bilety wstępu, przewodnictwo, opłaty parkingowe, klimatyczne w wysokości 200 Euro należy przekazać pilotowi w autobusie.
Program nie zawiera obiadokolacji .  Organizowanie posiłków możliwe za pośrednictwem pilota – koszt ok. 16-20  EUR za jeden posiłek.
Ze względu na obecną sytuację i zmiany przepisów sanitarnych mogą wystąpić zmiany w części zwiedzanych obiektów. Jeśli z przyczyn obiektywnych zwiedzanie danego obiektu wewnątrz nie dojdzie do skutku, możliwe będzie zastąpienie go inną propozycją   lub  zwrot  wartości biletu. 

Praca autorska: Adam  Zamajtys. Kopiowanie, publikowanie tylko za zgodą autora. Pilotaż leży po stronie autora.