Szwajcaria Centralna czyli jak poczuć Alpy

Wszystkich tych którzy chcą poczuć Alpy zapraszamy w terminie 06-14.08.2022 na wycieczkę do Szwajcarii Centralnej

SZWAJCARIA Centralna czyli jak  poczuć Alpy 

9 dni samolot

Mały górzysty kraj w środku potężnych Alp zawsze był nieco na uboczu nie tylko ze względu na położenie. Dumni Szwajcarzy  pozostawali nieufni wobec sąsiadów, zdystansowani,  ceniący niezależność,  wierni swoim tradycjom i zwyczajom i tak jest do dziś.  Kraj mocno górzysty, w ponad 80%  ze wspaniałą przyrodą, fantastycznym krajobrazem ale też ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą kolejową i drogową, przemysłem i znakami rozpoznawczymi „made in Swiss” .

To świetna okazja by zobaczyć i poczuć potęgę natury, potęgę alpejskich masywów, lodowców,  dotrzeć do  niedostępnych, nietkniętych  miejsc autem, wjechać koleją na wysokość 3 100m,  zobaczyć  jeziora wysokogórskie,  wodospady,  przełęcze czy też poczuć  gorące źródła termalne.

To również świetna okazja by zobaczyć niesamowite osiągnięcia drogowo-kolejowe „wykute” ludzkimi rękami pośród wielkich gór, zobaczyć słynne ośrodki alpejskie, spróbować miejscowego sera czy  czekolady. Do tego historia widoczna na każdym kroku: piękne historyczne miasta i wioski,  wspaniałe budowle.  To wszystko w zasięgu ręki w czasie jednej wyprawy.

Termin:  06 – 14.08.2022

1 dzień 
 7:40 wylot z W-wy do Zurychu  LOT-em , przylot  9:45,
Przejazd z lotniska do Zurichu. Zobaczymy jedno z najbogatszych miast europejskich: średniowieczne centrum z wielowiekową zabudową, 3 wieże (symbole miasta), romańsko-gotycką Grossmunster (matkę kościołów reformacji), jeszcze starszą Frauenmunster i kościół św. Piotra o romańskim pochodzeniu, najładniejszy plac Munsterhof,   stojący na wodzie barokowy budynek ratusza, czy ciekawą architekturę przełomu XIX/XX w. Następnie udamy się do Rapperswill, jadąc wzdłuż jeziora Zurychskiego. W Rapperswill krótki spacer  po Hintergasse, odwiedzimy stary gotycki zamek wydzierżawiony i odrestaurowany w XIX w. przez hrabiego Władysława Platera, który umieścił tam Muzeum Polskie. Póki muzeum jeszcze istnieje warto je zobaczyć, gdyż jego los jest niepewny  wskutek działań grupki  miejscowych  hochsztaplerów i nacjonalistów. Nocleg w okolicy Zug

2 dzień              
Po śniadaniu przejazd do Zug, krótki spacer wśród historycznych budowli, następnie przejazd nad jeziorem 4 Kantonów w kierunku Lucerny.  Wjazd kolejką na jeden z najbardziej efektownych punktów widokowych Szwajcarii –   Pilatus  (2137 m. n.p.m.), skąd roztacza się olśniewająca panorama na Luzernę i jezioro 4 kantonów! Alternatywnie równie kapitalny szczyt Rigi (AZ) Kulm (1800m) najstarszy punkt widokowy w Alpach (XIXw) który zyskał sławe dzięki królowej Wiktorii  i budowie w 1873r  pierwszej kolejki zębatej w Europie.  Wjazd na szczyt obowiązkowy!  Nocleg w okolicy Zug

3 dzień              
Po śniadaniu ponownie Lucerna: oglądamy zabytki Starego i Nowego Miasta. W programie  symbol Lucerny – Kappelbrucke czyli najstarszy drewniany most rzeczny z XIV w., obok stojąca  Baszta Wodna (dawny element systemu obronnego), największy barokowy kościół Szwajcarii, bogate kamienice mieszczańskie z XVII – XVIII w., na Rynku Zbożowym  i  Winnym, stary ratusz w stylu włoskiego renesansu, kościół dworski Św. Lodegara (jeden z największych i najcenniejszych renesansowych świątyń w rejonie niemieckojęzycznym).
Przejazd w kierunku Thunersee, po drodze  przybrzeżne miejscowości i ciekawe budowle. Berner Kaese czyli sery z Wysoczyzny Berneńskiej, zajrzymy do wiejskiego wytwórcy sera. Nocleg w okolicy Thunersee.

4 dzień    
Po śniadaniu przejazd przez  Interlaken – miasto miedzy jeziorami dosłownie, jedno z najpopularniejszych miejsc turystyki letniej i zimowej, centrum aktywnego i ekstremalnego wypoczynku.
Następnie długa, wąska dolina Lauterbrunnen ograniczona wysokimi skałami – dolina  wodospadów! – jedyne na świecie wodospady lodowcowe dostępne za pomocą korytarzy. (umieszczone   wraz z Jungfrau i Aletsch na liście UNESCO).

Przejazd kolejką do niedostępnej autem wioski Murren. Punkt widokowy  na  kilka najwyższych  szczytów Alp Bernenskich, czas wolny na wedrówkę lub fakultet dla chętnych – wjazd gondolami linowymi na szczyt Schilthorn 2970m (1/2h), miejsce sławne dzięki brawurowej ucieczce Jamesa Bonda,  fantastyczny widok na wielkie Trio czyli Eiger, Monch i Jungfrau . Emocje gwarantowane!  (ok. 90 CHF).  Nocleg w okolicach 

5 dzień               
Po śniadaniu ruszamy na wschód w kierunku Meiringen, to miejsce gdzie Artur C. Doyle uśmiercił  Sherlocka Holmesa , następnie  wąwóz rzeki Aare. Dalej  romantyczna trasa przez przełęcz Grimsel, postój przy wielkiej zaporze, wjazd na jedną z najsłynniejszych tras widokowych w Europie- trasę  Furka , poczujemy z bliska lodowiec Rodanu   . (Warto przypomnieć,że również Furkastrasse  zyskała sławę dzięki  agentowi 007). Następnie droga zaprowadzi nas do miejscowości Brieg, krótki postój , zobaczymy siedzibę słynnego  Kaspara Stockalpera jeden z symboli kantonu Wallis,   nocleg   w okolicy  Brieg – Sion

6 dzień              
Wyjazd do Leukerbad – to  najwyżej położone europejskie uzdrowisko, którego znakiem firmowym sa gorące źródła,  czas wolny w kompleksie cieplic (koszt ok.30 CHF), baseny odkryte i zamknięte, albo czas wolny na własne plany  spacerowe, krótki postój w Leuk.
Powrót do hotelu w okolicy Brieg – Sion 

7 dzień              
Kolejny cel to Zermatt – mekka alpinistów i narciarzy, położona u stóp majestatycznego Matterhornu. Dojazd do centrum Zermatt  kolejką. Spacer po kosmopolitycznym kurorcie, wśród drewnianej zabudowy, znanych hoteli, kolorowych uliczek z barami, restauracjami i butikami.

Wjazd koleją górską  na wysokość 3 100m pod szczyt Gornegrath, który oferuje niezapomniany widok na dwa lodowce i ponad 20 czterotysięczników np. Monte Rosa, Liskamm, Matterhorn, Dom ,czy Wisshorn.

Wyjazd w kierunku Sion, krótki postój  na zwiedzanie miasta uważanego   za najstarsze w kraju. Zobaczymy ufortyfikowany na wzgórzu kościół Notre-Dam, popatrzymy na ruiny potężnego onegdaj zamku de Tourbillon, pospacerujemy po średniowiecznej starówce. Zobaczymy największe podziemne jezioro w Europie.    Nocleg w hotelu w okolicy Brieg – Sion

8 dzień             
Przejazd w kierunku Berna.  Postój w stolicy Szwajcarii, zwiedzanie starówki ujętej zakolem rzeki Aare (wpisanej na listę UNESCO), świetnie utrzymane kamienice arkadowe na głównych ulicach,   o łącznej długości ok. 6 km, Wieża Zegarowa (symbol miasta), Marktgasse i Kramgasse, ulice znane z 11 fontann,   największy  kościół  Szwajcarii czyli katedra Św. Wincentego,  Bundesplatz z siedzibą rządu  i Zgromadzenia Federalnego. Nocleg w okolicy  Berna

9 dzień              
Przed odlotem  odnajdziemy ślady pobytu Tadeusza Kościuszki w Solurze, to w Solurze Kościuszko osiedlił się po powrocie z Ameryki i tu zmarł,  czas wolny. Przejazd na lotnisko w Zurichu.
Wylot  z  Zurichu 19:50, przylot do W-wy 21:45

Świadczenia: ubezpieczenie NNW i KL, bilet lotniczy, transfery lokalne, 8 noclegów ze śniadaniami w  pokojach 2-osobowe z łazienkami), opieka pilota-przewodnika.

Koszt wycieczki dla minimum 20 osób: wycena wkrótce
Przy zamówieniu grupowym - wycena indywidualna w zależności od ilości osób oraz ostatecznego zakresu świadczeń

Program ramowy. Kolejność programowa może ulec zmianie lub przesunięciu czasowym.

Ze względu na obecną sytuację i zmiany przepisów sanitarnych mogą wystąpić zmiany w części zwiedzanych obiektów. Jeśli z przyczyn obiektywnych zwiedzanie danego obiektu wewnątrz nie dojdzie do skutku, możliwe będzie zastąpienie go inną propozycją   lub  zwrot  wartości biletu.