Bawaria jakiej nie znacie w 10 dni

Bawaria to magiczne miejsce z fantastyczną przyrodą, wspaniałymi krajobrazami, wielkimi zabytkami, historycznymi miastami i wioskami, gdzie czas zatrzymał się kilka wieków temu.

czerwiec - lipiec 2024 autobus / samolot

Bawaria – największy kraj związkowy dzisiejszych Niemiec położony nad  Dunajem ,Innem i Menem, otoczony Alpami i Lasem Bawarskim. To  jedno z najstarszych księstw niemieckojęzycznych, które stało się częścią zjednoczonych Niemiec raczej  z przymusu  a nie w zgodzie z własnym wyborem. Zawsze     podążające własną ścieżką, niechętne zwierzchności władzy cesarskiej  czy pruskiej do dziś zachowało swoją odmienność.  Świadczy o tym nie tylko jej pełna nazwa :  Wolny Kraj Bawarski ale też przywiązanie Bawarczyków do własnej kultury, tradycji , zwyczajów.  Ktoś kto był w Monachium, widział zamek Neschwannstein i sądzi ,że poznał Bawarię jest w wielkim błędzie. To  magiczne miejsce z fantastyczną przyrodą,  wspaniałymi krajobrazami,  wielkimi zabytkami,  historycznymi miastami i   wioskami, gdzie czas zatrzymał się kilka wieków temu.  O osiągnięciach naukowo-technicznych wspominać nie trzeba.  Wyprawa ta przebiega przez historyczne tereny dawnego księstwa (elektoratu) bawarskiego.  Nie znajdziemy tu ani Norymbergi ani Bambergu, które co prawda leżą w granicach obecnej Bawarii ale historycznie przynależą do Frankonii a to już całkiem inna opowieść, na  kolejną wyprawę. Przy okazji spróbujemy miejscowej kuchni i wypijemy dobrego Hellesa.  Zapraszamy na niezapomniane chwile w tym  interesującym  kraju.

 

1 dzień                                                                 

07:30 Zbiórka przed Pałacem Kultury – parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).
Wyjazd w kierunku przejścia granicznego z Czechami (możliwość wsiadania Piotrków, Częstochowa, Katowice przy A1). Po drodze przystanek w jednym z historycznych miast Bohemii. o ile czas pozwoli Muzeum Diecezjalne.
Przyjazd do hotelu w okolicach Czeskich Budziejowic.

2 dzień                                 

Śniadanie.

Po śniadaniu przejazd w kierunku Monachium  drogą przez Górną Austrię, Muhldorf ew. przez  Las Bawarski  do Monachium, po drodze kilka ciekawych miejsc i miejscowości, dojazd do hotelu,  wizyta we Freising– w kolebce bawarskiego chrześcijaństwa i browarnictwa,  uroczy Stary Rynek z historyczna zabudową, romańska katedra Sw. Marii i Św. Korbiniana,  ew. Muzeum Diecezjalne z pokaźną kolekcja malarstwa, nocleg w okolicy Monachium,  

3 dzień                                                                            

Śniadanie.

Wyjazd do Ingolstadt  – miasta znanego z marki Audi, posiadającego wiele interesujących zakątków  historycznych . Spacer po Starym Mieście.

W czasie trwania festynu :

wycieczka do Landshut ze wzg  na widowisko  „Wesele Landshuckie” , najwieksza tego typu impreza w Europie z polską historią w tle. To odzwierciedlenie najsłynniejszego ślubu  średniowiecznej Europy  między bawarskim księciem Jerzym Bogatym i polska królewną Jadwigą Jagiellonką a to wszystko w scenerii zabytkowego miasta, gotyckiej katedry i zamku Trausnitz .

Następnie przejazd do Kelheim, –  rejs przełomem Dunaju do najstarszego klasztoru Bawarii – Weltenburg, malowniczo położonego nad brzegiem  rzeki. Oberża i browar klasztorny,możliwość degustacji jednego z wielu gatunków piwa,
Nocleg w okolicy Monachium 

 

4 dzień                                                     

Śniadanie.

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Schwangau, gdzie znajduje się najsłynniejsza budowla  Ludwika II Bawarskiego, jeden   z symboli Bawarii – zamek Neuschwanstein  (bez wnętrz), most Marienbrucke zawieszony nad doliną Pollat, staniemy u podnóża zamku  Hohenschwangau .  Dalej śladami Ludwika II dojedziemy do Linderhof . zobaczymy  kompleks pałacowo-ogrodowy wg  jego życzenia  , położony w fantastycznej scenerii Alp (pałac i ogród). Następnie Mittenwald – przepiękna miejscowości  górska  o tradycjach lutniczych. Okazja by zobaczyć bardzo charakterystyczne kolorowe fasady budynków.
Powrót do hotelu

5 dzień           

Śniadanie.
Po śniadaniu zwiedzanie Monachium (środkami komunikacji miejskiej): spacer historycznym deptakiem, 2 symbole miasta – Marienplatz z Nowym Ratuszem i kościół NMP z charakterystycznymi kopułami,  Stary Sw. Piotr i Viktualienmarkt – targ rarytasów z całego świata, słynna piwiarnia Hofbrauhaus, Odeonsplatz ze znaczącymi zabytkami,  Rezydencja elektorów bawarskich, Stara Pinakoteka – jeden z najważniejszych zbiorów malarstwa europejskiego,  czas wolny, ew, spacer po Englischer Garten,  degustacja piwa w jednej ze znanych monachijskich piwiarni.
Powrót do hotelu.

 

6 dzień            

Śniadanie.
Monachium – c.d.  przejazd   do dzielnicy Olimpijskiej, zobaczymy słynny stadion olimpijski z 1972r, wioske olimpijską i miejsce  zamachu,  wjedziemy na wieże TV, będącą platformą widokową,   po południu czas wolny na indywidualne plany np. jedno z najciekawszych europejskich muzeów techniki.
Powrót do hotelu

 

7 dzień            

Najwieksze bawarskie jezioro Chiemsee i jego atrakcje- dostaniemy się promem na Wyspę Męską, gdzie znajduje się pierwszy ze słynnych pałaców Ludwika II   wejdziemy do wnętrz pałacowych by zaobaczyć m.in. słynną Sale Lustrzaną,  dalej klasztor Augustianów,   spacer po wyspie, następnie przejazd do Burghausen, znanego z najdłuższego zamku warownego na świecie wpisanego do księgi Guinessa,, wejście na mury średniowiecznego zamku -niegdyś rezydencji polskiej księżniczki Jadwigi Jagiellonki. Spacer w kierunku Placu Miejskiego ze specyficzną zabudową,
Powrót do Monachium

8 dzień                                               

Śniadanie.

Przejazd do krainy Berchtesgaden, postój w kolorowym miasteczku o tej samej nazwie. Przejazd  pod wzgórze  Kehlstein – arcydzieło sztuki inżynierskiej z czasów III rzeszy, a następnie wjazd windą wykutą w skale do dawnej herbaciarni Hitlera (Kehlsteinhaus) –  na wys. 1834m, rzut oka na Alpy, na koniec rejs   po najwyżej położonym w Niemczech Jeziorze. Królewskim w niesamowitej scenerii pionowo wspinających się skał.
Powrót do Monachium

9 dzień                                               

Śniadanie.

Po śniadaniu wyjazd do magicznej Ratyzbony, – miasta z najlepiej zachowaną w Niemczech średniowieczną zabudową,  wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, słynne zabytki  w tym Kamienny Most z XIIw, katedra Św. Piotra w stylu gotyku francuskiego, pozostałość dawnego kastelu rzymskiego – brama Porta Pretoria, wieże rodowe, stary ratusz z XVw,  – miejsce  Sejmu Rzeszy, kościół Św. Emmerama czy kościół szkocki. 
Nocleg  w strefie granicznej Czechy/Polska.

 

10 dzień                                               

Przyjazd autokaru do W-wy – parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).

 

 

 

 

UWAGI:

 

Program ramowy. Kolejność programowa może ulec zmianie lub przesunięciu czasowym .
Hotel w Monachium lub pobliskiej okolicy . 
Noclegi hotelowe: hotele 3*2* – w pokojach 2-osobowych lub  ew.2-osobowych z dostawką (na życzenie) z łazienkami. W wyjątkowych przypadkach może to być pensjonat o podwyższonym standarcie w rejonach wiejskich z pokojami 2-osobowymi z łazienkami.
Śniadania wliczone w cenę.
Program nie zawiera obiadokolacji.  Organizowanie posiłków możliwe za pośrednictwem pilota – koszt ok.16-20  EUR za jeden posiłek.
Wkład dewizowy w kwocie 200 EUR (wstępy, przewodnictwo, parkingi, opłaty klimatyczne, miejskie…..) należy przekazać pilotowi w autobusie.
 
Ze wzg na obecną sytuację i zmiany przepisów sanitarnych mogą wystąpić zmiany w części zwiedzanych obiektów. Jeśli z przyczyn obiektywnych zwiedzanie danego obiektu wewnątrz nie dojdzie do skutku, możliwe będzie zastąpienie go inną propozycją po uzgodnieniu  lub  zwrot wartości biletu. 
Transport autobusowy.
Istnieje możliwość przybycia do Monachium  samolotem w  drugim dniu. Odbiór z lotniska w godzinach popołudniowych  lub indywidualny dojazd do hotelu w pobliżu lotniska.  
 
Osoby, które chcą doleciec samolotem kupuja bilet do Monachium we własnym zakresie po  potwierdzeniu realizacji wycieczki. Ostateczny termin potwierdzenia nie później niż 30 dni przed terminem rozpoczecia wycieczki.
Powrót autobusem .
 
 
7 x nocleg Monachium
 
Dopłata do pokoju 1-osobowego –  1200
O wyborze miejsc w autokarze decyduje kolejność rezerwacji oraz wpłata zaliczki.
Tylko ostatni dzień jest dniem transferowym bez zwiedzania.