Narew
Rzeka Narew jest unikalną rzeką. Charakterystyczne dla Narwi szczególnie na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego jest sieć rozgałęziających i łączących się koryt o nieregularnym układzie, rozmaitej krętości i wielkości. Liczne rozlewiska i zakola rozczłonkowanego koryta rzeki są unikatem przyrodniczym i sprawia że Narew jest nazywana „Polską Amazonią”. Ciekawy jest również odcinek rzeki gdzie obecnie znajduje się Zalew Siemianówka. Jest to sztuczne jezioro o wielkości ok 32 km2, ostoja 164 gatunków ptaków w tym 112 lęgowych. Zapraszamy do poznania tych miejsc.
Trasa spływu: Waniewo – Kurowo – Rzędziany /15 km/
Przyjazd do Waniewa, zostawiamy samochód na parkingu. Następnie udajemy się na spływ odnogami rzeki Narew i zwiedzanie ciekawego fragmentu Narwiańskiego Parku Narodowego gdzie dzika przyroda spotyka się z cywilizacją:
- Kurowo – dwór z XIX wieku i zabytkowy park, wieże widokowe, kładki przez bagna, ekspozycja w siedzibie Narwiańskiego PN
- reduta obronna Koziołek – pozostałości fortyfikacji ziemnych z XVII wieku
- „zerwany most” – pozostałości mostu wysadzonego w 1939r
Po spływie powrót do Waniewa. Można przejść się ciekawą kładką z Waniewa do Śliwna z przeprawami pływającymi pomostami przez odnogi rzeki Narew. Wyjazd z Waniewa.
Świadczenia: karta wstępu do Narwiańskiego PN, wypożyczenie kajaku, transport kajaków i ludzi z Rzędzian do Waniewa.
Koszt spływu w zależności od ilości uczestników kalkulujemy indywidualnie.
Za dodatkową odpłatnością:
- ognisko
- konsumpcja przy ognisku lub obiad
- opieka ratownika w trakcie spływu
W przypadku mniejszej ilości uczestników koszt imprezy lub zakres świadczeń może ulec zmianie. Istnieje możliwość indywidualnych zgłoszeń.
REZERWACJA ONLINE
Spływ najpiękniejszym fragmentem rzeki Narew. Na tym odcinku rzeka zachowała swój naturalny charakter. Polecamy realizację w/w spływu w wersji 5 dni. Możemy go również zrealizować w wersji 3 dniowej, a zakres świadczeń dostosować do Państwa potrzeb.
1 dzień: przyjazd do Suraża, zakwaterowanie na polu biwakowym z bardzo dobrą infrastrukturą (jeżeli dostępne są pokoje możliwość noclegu w pensjonacie), zwiedzanie jednego z najstarszych miasteczek na Podlasiu, obiadokolacja
2 dzień: Suraż – Bokiny /18,3 km/
Śniadanie, rozpoczęcie spływu, wpływamy na teren Narwiańskiego Parku Narodowego, rzeka jest już pełna rozwidleń, po trasie robimy przerwę w Uhowie, a następnie dopływamy do prywatnego pola biwakowego w Bokinach, nocleg w namiotach (istnieje możliwość noclegów w domkach kempingowych), obiadokolacja
3 dzień: Bokiny – Waniewo / 17,5 km /
Śniadanie, wypływamy do Waniewa. Po trasie zatrzymujemy się na posiłek w kolonii Topilec, zwiedzamy miejscową cerkiew z XIX w pw. Św Mikołaja Cudotwórcy. Koniec spływu na plaży w Waniewie, biwakujemy na posesji kwatery agroturystycznej (jeżeli są dostępne pokoje, możliwość noclegu w pokojach), możemy przejść się kładką prowadzącą przez dolinę rzeki Narew do Śliwna z przeprawami pływającymi pomostami, obiadokolacja.
4 dzień: Waniewo – Rzędziany /17 km/
Śniadanie, wyruszamy do Kurowa. Robimy postój i zwiedzanie siedziby Narwiańskiego PN. Z Kurowa wyruszamy do Rzędzian, gdzie kończymy nasz spływ. Po trasie ciekawe miejsca /ziemna reduta obronna „Koziołek” oraz zerwany most w Kruszewie. Zakończenie spływu w Rzędzianach, zakwaterowanie na polu biwakowym (jeżeli są dostępne pokoje, możliwość noclegu na kwaterze), transport kierowców po samochody do Suraża, obiadokolacja.
5 dzień:
Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd.
Proponujemy w tym dniu zwiedzenie Tykocina nazywanego “Perłą Baroku” (zabytkowy ryneczek, kościół św. Trójcy, alumnat, synagoga, zamek królewski, Muzeum Narwi, rejs tramwajem wodnym rzeką Narew) oraz Europejskiej Wsi Bocianiej w Pentowie.
Świadczenia: ubezpieczenie NNW, 4 noclegi na polu biwakowym, 4 obiadokolacje, wypożyczenie kajaków 2-osobowych z wyposażeniem, transport kajaków oraz kierowców z Rzędzian do Suraża, transport bagaży w trakcie spływu, karta wstępu do NPN, zafoliowane mapki trasy, opieka przedstawiciela biura.
Za dodatkową odpłatnością:
- ognisko
- wypożyczenie namiotu
- śniadania na kwaterze agroturystycznej/pensjonacie
- noclegi w pokojach na kwaterze agroturystycznej/pensjonacie
- opieka ratownika w trakcie spływu
- usługi przewodnickie
1 dzień: Zalew Siemianówka
Przyjazd nad Zalew Siemianówka, zakwaterowanie w Ośrodku “Carino” albo na polu biwakowym z bardzo dobrą infrastrukturą nad Zalewem Siemianówka w Starym Dworze lub Rudni. Na miejscu jest plaża, gastronomia, można wypożyczyć i popływać skuterem wodnym lub rowerem wodnym.
2 dzień: Bondary – Narew /24 km/
Po śniadaniu wypływamy z okolic mostu w Bondarach, samochody zostawiamy na bezpiecznym parkingu w Ośrodku “Carino” z którym współpracujemy. W tym dniu płyniemy z Bondar do Narwi przepływając po trasie koło pustelni w Odrynkach gdzie możemy zatrzymać się na postój i zwiedzenie miejsca przypominającego średniowieczny gród otoczony palisadą i wodami rzeki Narew.
Dopływamy do Narwi, zakwaterowanie na polu biwakowym, obiadokolacja. Narew jest siedzibą gminy i jedną ze starszych miejscowości na Podlasiu, która uzyskała w 1514r prawa miejskie,. Warto zobaczyć zachowany układ urbanistyczny oraz stary drewniany kościół z XVIII wieku i drewnianą cerkiew z XIX wieku.
3 dzień: Narew – Ploski / 26 km / lub wydłużenie spływu o 1 dzień i trasę Puchły – Ploski /18 km /
Po śniadaniu z miejscowości Narew płyniemy dalej do Plosek (lub wydłużamy spływ o 1 dzień zatrzymując się na polu biwakowym w Puchłach). Po drodze zatrzymujemy się na prywatnym polu biwakowym w Puchłach i udajemy się na zwiedzanie wsi z ciekawą zabudową drewnianą i murowaną cerkwią pw. Opieki Matki Boskiej z połowy XVIII wieku. Jest to jedna z trzech miejscowości “Krainy Otwartych Okiennic”, a równocześnie miejsce kultu religijnego ludności prawosławnej porównywalna do Grabarki. Dopływamy do Plosek i zatrzymujemy się na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym w Ploskach, obiadokolacja. Zakwaterowanie w namiotach własnych, jest możliwość noclegu w domkach kempingowych.
4 dzień: Ploski – Doktorce / 17 km /
Po śniadaniu z Ośrodka Wypoczynkowego w Ploskach płyniemy do Doktorc. Po drodze robimy przerwę w Strabli i udajemy się na zwiedzanie zespołu podworskiego z XVII wieku oraz kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z XVII wieku. Dopływamy do Doktorc, zatrzymujemy się na nocleg w Ośrodku Wypoczynkowym w Doktorcach, obiadokolacja. Zakwaterowanie w namiotach własnych, jest możliwość noclegu w domkach kempingowych.
5 dzień: Doktorce-Suraż / 15,5 km /
Z miejscowości Doktorce po śniadaniu płyniemy do Suraża. Po dopłynięciu do Suraża zatrzymujemy się na polu biwakowym w Surażu i udajemy się na zwiedzanie jednego ze starszych miasteczek na Podlasiu. Odwiedzamy prywatne Muzeum Archeologiczne oraz poznajemy najciekawsze zabytki, obiadokolacja. Nocleg w namiotach własnych. Istnieje możliwość noclegu w pensjonacie.
6 dzień: Suraż – Bokiny / 18,3 km /
Po śniadaniu wyruszamy dalej. Wpływamy na teren Narwiańskiego Parku Narodowego, będziemy płynęli przez następne dni najciekawszą pełną rozwidleń częścią rzeki Narew. Po trasie zatrzymujemy się w Uhowie. Koniec spływu na polu biwakowym w Bokinach (istnieje możliwość noclegu w domkach kempigowych), obiadokolacja.
7 dzień: Bokiny – Waniewo / 17,5 km /
Śniadanie, a następnie z Bokin płyniemy do Waniewa . Po trasie zatrzymujemy się w kolonii Topilec, zwiedzamy miejscową cerkiew z XIX w pw. Św Mikołaja Cudotwórcy. Koniec spływu na plaży w Waniewie, biwakujemy na posesji kwatery agroturystycznej, obiadokolacja. Istnieje możliwość noclegu na kwaterze agroturystycznej
8 dzień: Waniewo – Rzędziany / 17 km /
Śniadanie, a następnie z miejscowości Waniewo wyruszamy na ostatni najciekawszy odcinek spływu. Po trasie robimy dłuższy postój w siedzibie Narwiańskiego PN w Kurowie. Zwiedzamy siedzibę PN oraz najbliższą okolicę. Z Kurowa wyruszamy do Rzendzian, gdzie kończymy nasz spływ. Zakończenie spływu, transport kierowców do Bondar po samochody, obiadokolacja. Istnieje możliwość noclegu na kwaterze agroturystycznej i następnego dnia zwiedzenia Tykocina lub wyjazd.
Świadczenia: karta na szlak wodny po Narwiańskim PN na 3 dni, wypożyczenie 2 osobowych kajaków z wyposażeniem, transport kajaków do Bondar oraz z Rzędzian, transport uczestników do 8 osób lub kierowców z Rzędzian do Bondar, bezpieczny parking samochodów w Bondarach.
Koszt spływu w dwuosobowych kajakach przy minimalnej ilości 4 uczestników: 480 zł/os
Za dodatkową odpłatnością:
- dopłata za 1 osobę w kajaku dwuosobowym
- transport bagaży
- ognisko
- wypożyczenie namiotu
- noclegi na płatnym polu biwakowym, kwaterze agroturystycznej lub w domkach kempingowych
- śniadania
- obiadokolacje
- opieka ratownika
- usługi przewodnickie
Istnieje możliwość skrócenia do 6 dni spływu lub modyfikacja trasy.
Polecamy Państwu kompleksową obsługę spływu rzekami Narewką i Narew. Proponujemy następującą trasy spływu z zakwaterowaniem i wyżywieniem w obiektach po trasie spływu. Proponujemy zakwaterowanie w Stanicy Kajakowej w Narewce, Ośrodku Wypoczynkowym „Ptasia Osada” w Ploskach, Stanicy Kajakowej w Surażu oraz w pensjonacie w Waniewie. Wszystkie obiekty o wysokim standardzie, do Państwa dyspozycji pokoje z łazienkami.
I dzień: przyjazd do Narewki, zakwaterowanie w domkach na Stanicy Kajakowej w Narewce, obiadokolacja (ten dzien proponujemy poświęcić na zwiedzanie Białowieży lub innych atrakcji turystycznych Puszczy Białowieskiej)
II dzień: Narewka- Porosłe /14,5km/
Po śniadaniu płyniemy kajakiem z plaży w Narewce do grzybka za mostem w Porosłem w okolicach Hramotnego. Po trasie robimy przerwę w Stanicy Kajakowej w Lewkowie Starym na odpoczynek lub zwiedzanie okolicy, po dopłynięciu wracamy busem do Narewki na obiadokolację.
III dzień: Porosłe – Narew /15,9km/
Po śniadaniu wyjeżdżamy busem do Hramotnego. Z Lewkowa Starego wyruszamy kajakiem do miejscowości Narew. Rzeka Narewka na wysokości uroczysko Wilcze Gradło wpada do rzeki Narew, nurt robi się szybszy a rzeka szersza. Po trasie odwiedzamy pustelnię ojca Gabriela w Odrynkach. Dopływamy do miejscowości Narew, jednej ze starszych miejscowości na Podlasiu, która uzyskała w 1514r prawa miejskie, obecnie siedziba gminy. Zwiedzamy zachowany układ urbanistyczny oraz stary drewniany kościół z XVIII wieku i drewnianą cerkiew z XIX wieku. Po zwiedzeniu Narwi wracamy busem na obiadokolację w Narewce.
IV dzień: Puchły – Ploski/ 18,7 km /
Po śniadaniu, wykwaterowujemy się, pakujemy rzeczy do busa i przejeżdżamy do Puchłów. W Puchłach zatrzymujemy się jest to wieś z ciekawą zabudową drewnianą i murowaną cerkwią pw. Opieki Matki Boskiej z połowy XVIII wieku. Jedna z trzech miejscowości “Krainy Otwartych Okiennic”, a równocześnie miejsce kultu religijnego ludności prawosławnej porównywalna do Grabarki. Z miejscowości Puchły płyniemy zrenaturalizowaną częścią rzeki Narew do Ośrodka Wypoczynkowego “Ptasia Osada” w Ploskach. Jest to ośrodek o wysokim standardzie z dobrą infrastrukturą do wypoczynku. Zakwaterowanie w Ośrodku, obiadokolacja.
V dzień: Ploski – Doktorce /16,2 km/Śniadanie, wypływamy z Ośrodka w Ploskach i płyniemy rzeką Narew do miejscowości Doktorce. Z Doktorc wracamy busem do Plosek. Obiadokolacja, czas wolny.
VI dzień: Doktorce – Suraż /17,2 km/
Śniadanie, wykwaterowanie z Ośrodka w Ploskach, przejazd busem do Doktorc, płyniemy rzeką Narew z miejscowości Doktorce do Suraża, po dopłynięciu zakwaterowanie w Stanicy Kajakowej. Czas wolny na zwiedzenie miasteczka (prywatny skansen archeologiczny, Góra Zamkowa, kościół). Obiadokolacja.
VII dzień: Suraż – Bokiny /19,3 km/
Śniadanie, wykwaterowanie ze Stanicy Kajakowej w Surażu. Spływ kajakiem z Suraża do Bokin. W Bokinach zakończenie spływu i przejazd busem do Waniewa. Zakwaterowanie w pensjonacie, obiadokolacja.
VIII dzien: Waniewo – Rzędziany / 17,3 km/
Śniadanie, wykwaterowanie. Spływ kajakowy z Waniewa do Rzędzian. Po trasie przerwa na zwiedzanie siedziby Narwiańskiego PN w Kurowie. Zakończenie spływu w Rzędzianach. Obiad. Wyjazd do Narewki do miejsca parkowania samochodów.
Świadczenia: wypożyczenie kajaków 10 kajaków 2-osobowych, transport kajaków oraz osób i bagaży, 7 noclegów, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, obiad, bilet trzydniowy wstępu do NPN.
Koszt spływu przy 20 osobach płacących: zł/os
Kontakt z biurem
tel. 85 744 43 26,
tel. kom. 791 792 044
tel/fax 85 741 57 20,
dni powszednie 9.00 – 17.00,