BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

Biebrzański Park Narodowy powstał w 1993r . Pod względem powierzchni jest on największy w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje dolinę Biebrzy od okolic Lipska aż do ujścia Biebrzy do rzeki Narew.

Swoim zasięgiem obejmuje dolinę Biebrzy od okolic Lipska aż do ujścia Biebrzy do rzeki Narew. Dominującym elementem krainy Biebrzy są rozległe torfowiska z mozaiką wód, szuwarów, turzycowisk, zakrzaczeń i enklaw leśnych. Różnorodność siedlisk i zbiorowisk roślinnych stwarza na Bagnach Biebrzańskich doskonałe warunki dla egzystencji setek gatunków świata zwierzęcego. Jest to królestwo ptaków i łosi. Symbolem parku jest batalion.
Tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego to doskonałe miejsce na obserwację przyrody i ciekawe spędzenie czasu. Korzystając ze doświadczonych licencjonowanych przewodników Biebrzańskiego Parku Narodowego przygotowaliśmy dla małych i dużych grup ciekawe programy. Grupy z 1 przewodnikiem mogą liczyć maksymalnie 25 osób.

Trasa dla rodzin z dziećmi:
Czas realizacji programu około 3-3,5 godziny
Miejsce spotkania: Osowiec Twierdza. Transport własny – do pokonania nieduże odległości.
W programie:
Ciekawostki Biebrzy, wycieczkę zaczynamy od około godzinnych warsztatów na których poznajemy tajniki zwierząt, które będą nam niezbędne w terenie, gdzie dzieci postarają się same odnaleźć ślady bytowania zwierząt. Po warsztatach odwiedzimy siedzibę Biebrzańskiego Parku Narodowego, z multimedialną wystawą, a następnie udamy się w teren w niedalekiej okolicy.
Cena:
dla grup do 10 osób: 400 zł
dla grupy do 25 osób: 600zł 
plus bilety wstępu do Parku 8 zł/os normalny, 4 zł/os ulgowy (dzieci do lat 7 włącznie i karta dużej rodziny zwalnia z zakupu biletu)

Trasa dla dorosłych:
Czas realizacji programu około 4-5 godzin
Miejsce spotkania: Osowiec Twierdza. Transport w trakcie wycieczki własny uczestników lub biura 9 osobowym busem (8 turystów).
W programie:
Świt na bagnach. Kameralną wyprawę zaczynamy godzinę przed wschodem słońca. Jest to wycieczka, z szansą na obserwację zwierząt a przede wszystkim króla bagien- łosia. Najłatwiej o tego ssaka wczesną wiosną, jesienią oraz zimą. Wycieczkę zaczynamy od objazdu terenu, do przejechania łącznie do 50 km ( małe safari). W wycieczce również wyjście w teren, do 5 km w zależności od pory roku. Do dyspozycji uczestników luneta, oraz kilka lornetek.
Cena:
dla grup do 10 osób z transportem własnym: 500 zł
dla grupy do 8 osób z usługą transportową biura: 750 zł 
plus bilety wstępu do Parku 8 zł/os normalny, 4 zł/os ulgowy (dzieci do lat 7 włącznie i karta dużej rodziny zwalnia z zakupu biletu)

Trasa dla aktywnych:
Czas realizacji programu około 4-5 godzin (w zależności od poziomu wody)
Miejsce spotkania: Osowiec Twierdza. Transport własny uczestników.
W programie:
Przeprawa przez bagna. Jest to ciekawa forma zwiedzania parku, wymagająca często dobrej kondycji fizycznej. Sprawdzimy czy bagna wciągają. Wycieczka organizowana jest przede wszystkim wiosną i jesienią, w zależności od poziomu wody. Przy wyższym poziomie wody potrzebne są wodery. Do przejścia ok. 9 km.
Cena:
dla grup do 10 osób: 450 zł
dla grupy do 25 osób: 650 zł 
plus bilety wstępu do Parku 8 zł/os normalny, 4 zł/os ulgowy (dzieci do lat 7 włącznie i karta dużej rodziny zwalnia z zakupu biletu)
Możliwość wypożyczenia kaloszy 10 zł od osoby lub woderów 20 zł od osoby.

Trasa – wycieczka do Rezerwatu Ścisłego Grzędy i Czerwone Bagno
Czas realizacji programu około 4 godzin
Miejsce spotkania: Parking przy leśniczówce Grzędy. Transport na terenie rezerwatu własny uczestników lub za dopłatą busem biura. Wjazd na teren rezerwatu jest limitowany (wcześniejsza rezerwacja: do 5 samochodów osobowych kub autokar)
W programie:
Jest to wycieczka do miejsca szczególnie cennego przyrodniczo. Rezerwat jest jeden z najstarszych obszarów ochrony ścisłej w Polsce. Będziemy wędrować w wyjątkowym miejscu z dala od siedzib ludzkich. Spacerując wśród wydm mamy szansę dostrzec liczne ślady bytowania zwierząt. Do przejścia 4 km.
Cena:
dla grup do 10 osób: 400 zł
dla grupy do 25 osób: 600 zł 
plus bilety wstępu do Parku 8 zł/os normalny, 4 zł/os ulgowy (dzieci do lat 7 włącznie i karta dużej rodziny zwalnia z zakupu biletu)
Możliwość wypożyczenia kaloszy 10 zł od osoby lub woderów 20 zł od osoby.

W okresie wakacyjnym dla wygodnych
 proponujemy wycieczki busem lub autokarem z Białowieży, Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku.

Terminy:  lipiec 2023 oraz  sierpień 2023 /każdy poniedziałek/

Miejsca i godziny wyjazdów:
z Białowieży z parkingu przy poczcie o godz. 8.00, powrót ok godz. 20.00
godz. 8.30 Hajnówka zatoka autobusowa przy zajeżdzie „Wrota Lasu”, ul. Piłsudskiego 14
godz. 9.00 Bielsk Podlaski miejsce do ustalenia
z Białegostoku
 z parkingu przy Pałacu Branickich o godz. 9.45, powrót ok godz. 18.00

W programie wycieczki:

  • Biebrzański Park Narodowy – zwiedzanie najciekawszych fragmentów Parku
  • Twierdza Osowiec – zwiedzanie fortyfikacji

Świadczenia: transport, usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Koszt wycieczki  z Białowieży przy minimum 15 osobach płacących: 195 zł/os, dzieci 190 zł/os
Koszt wycieczki  z Białegostoku 
przy minimum 15 osobach płacących:155 zł/os, dzieci 150 zł/os 

Propozycje wycieczek autokarowych – głównie dla grup szkolnych ale nie tylko

Trasa 1: TROPAMI ZWIERZĄT W BIEBRZAŃSKIM PN
Czas trwania wycieczki: z Białegostoku – ok. 8 godzin, z Osowca ok 5 – 6 godzin
W programie:
• przyjazd do Biebrzańskiego Parku Narodowego: – „Czyj to trop” praktyczna nauka oznaczania tropów – „Dokąd poszło zwierzę” łamigłówka – „Czy łatwo poruszać się na czterech nogach” – zabawa – „Zabrać trop na pamiątkę” odlewanie tropów z gipsu • ognisko z kiełbaskami • powrót do miejsca zamieszkania
Świadczenia: przejazd autokarem, pomoce dydaktyczne i materiały na warsztaty, ognisko z kiełbaskami, ubezpieczenie NNW, opieka 2 przewodników

Trasa 2: W KRAINIE BIEBRZY
Czas trwania wycieczki: z Białegostoku – ok. 8 godzin, z Osowca ok 5 – 6 godzin
W programie:
• przyjazd do Osowca – „W klimacie Carskiej Twierdzy” podziemne wędrówki po Twierdzy Osowiec – „W świecie owadożernej rosiczki” wycieczka na torfowisko wysokie- „Tropem Bobra” wizyta w najbardziej imponujących „królestwach bobrowych” • ognisko z kiełbaskami • powrót do miejsca zamieszkania
Świadczenia: przejazd autokarem, bilety wstępu do twierdzy i BPN, ognisko z kiełbaskami, ubezpieczenie NNW, przewodnictwo.

Uwaga:
przy zwiedzaniu Twierdzy Osowiec wymagana jest lista uczestników z nr dokumentu tożsamości tj. dowodu osobistego w przypadku osób dorosłych. Spotkanie z przewodnikiem w Osowcu na parkingu przy siedzibie Biebrzańskiego PN.

Koszt wycieczek jest kalkulowany indywidualnie pod każde zamówienie.