Nad Renem, Mozelą i Nekarem w 9 dni

W dolinie Renu, Mozeli i Nekaru w 9 dni (autokar)

czerwiec-lipiec 2024

1 dzień                                                                 

8:15 Zbiórka w Warszawie przed Pałacem Kultury – parking przed Kinoteką (od strony Al. Jerozolimskich).
8:30 Odjazd autokaru do Niemiec przez przejście graniczne w Zgorzelcu (możliwość wsiadania: Sieradz, Wrocław). Przyjazd do hotelu w pobliżu Chemnitz . Po drodze kilka ciekawych miejsc

 

2 dzień                                 

Śniadanie.
Po śniadaniu przejazd do Aschaffenburga – miasta położonego nad Menem niedaleko Frankfurtu, a jednocześnie leżącego w granicach Bawarii. Miasta z wielowiekową historią i cennymi zabytkami, słynnego z potężnej rezydencji biskupów mogunckich i kolekcji obrazów L.Cranacha Starszego, spacer po mieście, zobaczymy Muzeum i skarbiec kościelny, Po drodze postój w historycznej Dolnej Frankonii.
Nocleg w okolicach Frankfurtu.

3 dzień                                                                            

Śniadanie.
Po śniadaniu przejazd do historycznej Moguncji, zobaczymy historyczny rynek i jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych średniowiecznych Niemiec – katedrę cesarską z XI-XIII w. z cennym wyposażeniem, renesansowy Dom „Pod Rzymskim Cesarzem” i muzeum Guttenberga z bezcennym egzemplarzem Biblii i rekonstrukcją pracowni mistrza, ruiny kościoła Św. Krzysztofa w centrum, renesansową rezydencję książąt-elektorów, promenada nadreńska. Przejazd do miejscowości Rudesheim położonej u stóp Reńskich Gór Łupkowych, zobaczymy najsłynniejsza uliczkę gastronomiczna w Niemczech, Klunkardshof i inne osobliwości, wzniesienie NIederwald ze słynnym pomnikiem i kapitalnym widokiem panoramicznym, po drodze wiele ciekawych obiektów i miejsc, spróbujemy wina z regionu Rheingau,
Powrót do hotelu w Frankfurcie 

4 dzień                                                     

Śniadanie.
Po śniadaniu przejazd prosto do Heidelbergu – jednego z najbardziej znanych niemieckich miast wciśniętego między Neckar a strome zalesione wzgórza, , z ruinami średniowiecznego zamku, drogą filozofów, barokowym Starym Mostem i najstarszym Uniwersytetem w Niemczech oraz bardzo długą ulicą Główną prowadzącą do rynku. Po południu trasa skieruje nas w dolinę Nekaru, gdzie na stromych zboczach ulokowały się średniowieczne budowle a miedzy nimi sady i winnice, postój w cesarskim mieście Bad Wimpfen,
Nocleg w hotelu w okolicach Heidelbergu/Mannheimu    

5 dzień           

Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do jednego  z najstarszych niemieckich miast Spiry, zobaczymy największą w Europie  romańską budowlę sakralną , krótki spacer po starej części miasta, przejazd na słynną Deutsche Weinstrasse, gdzie na malowniczych wzgórzach górują  ruiny starych zamków, u podnóży rozciągają się uprawy winnej latorośli a w dolinach leżą małe  miasteczka i wioski, postój w Neustadt, przejazd droga lokalna do Landau, to najładniejszy odcinek trasy, degustacja miejscowego rislinga /silvanera (możliwy zakup wina),
przejazd od Kraju Saary, nocleg Saarland

 

6 dzień            

Po śniadaniu wyjazd do słynnego Trewiru – dawnej osady rzymskiej Augusta Treverorum,  posiadającej cenne zabytki architektury rzymskiej i średniowiecznej  w tym kilka wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO (monumentalna Porta Nigra, most rzymski, sala tronowa Konstantyna,  gotycki kościół  NMP, katedra  św. Piotra). Po drodze ew. ciekawostka zw. Wielka Agrafką, nocleg w okolicach Trewiru.

 

7 dzień            

Śniadanie.
Po śniadaniu  trasa  Doliną Mozeli – krainy najsłynniejszych  niemieckich  win.  Fantastyczna trasa wzdłuż brzegów   rzeki meandrującej  miedzy wzniesieniami pokrytymi  winoroślą, po drodze małe wioski i historyczne miasteczka,   część trasy przepłyniemy statkiem  , zrobimy degustację  wina u miejscowego winiarza, zajrzymy do  Cochem położonego na zakolu Mozeli podziwiając  Reichsburg na wzgórzu, wjedziemy wyciągiem na przeciwległe wzgórze podziwiając okolicę , następnie Bernkastel – Kues, urokliwe miejsce z kolorową zabudową szachulcową. 
Dojazd do Koblencji na nocleg.

8 dzień                                               

Śniadanie.
Po śniadaniu zwiedzamy Koblencję. Na pierwszy rzut oka Ehrenbreitstein (dawna twierdza arcybiskupów Trewiru, odbudowana przez Prusaków na szczycie skalnego urwiska). Przejazd  kolejką linową nad Renem w kierunku cytadeli, przechadzka po Starym Mieście, zamek książąt-biskupów, historyczny ratusz, romańskie wieże kościelne, Most Balduina z 14 w.,  Niemiecki Róg czyli ujście Mozeli do Renu.    po połudnu     Trasa Doliną Środkowego Renu – ze wzg na walory krajoznawcze i historyczne wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco.    , po  drodze dostrzeżemy  średniowieczne budowle  wzniesione  po obu stronach Renu, w tym świetnie zachowany zamek Marksburg czy pływający po Renie Pfalzgafenstein , zatrzymamy się w St. Goar, by zdobyć fortecę Rheinfels – historyczną twierdzę miejscowych feudałów,  Zobaczymy też słynna górę Lorelay – trasa bardzo malownicza!   Postój  w  Bacharach – jedno z najciekawszych miasteczek nad Renem.
Nocleg Frankfurt.  

9 dzień                                               

Śniadanie.
Wyjazd do Warszawy autobusem, osoby podróżujące samolotem jadą na lotnisko

 

Uwagi:
Świadczenia w wycieczce autokarowej: 
ubezpieczenie NNW i KL,
transport autokarem/busem,
8 noclegów ze śniadaniami (wszystkie noclegi w Niemczech-w tym 3 we Frankfurcie) w  pokojach 2-osobowe z łazienkami),
opieka pilota-przewodnika.
Przy zamówieniu grupowym – wycena indywidualna w zależności od ilości osób oraz ostatecznego zakresu świadczeń
 
Program ramowy. Kolejność programowa może ulec zmianie lub przesunięciu czasowym, o czym uczestnicy będą informowani.
Noclegi hotelowe: hotele 3* – w pokojach 2-osobowych lub  ew.2-osobowych z dostawką (na życzenie) z łazienkami. W wyjątkowych przypadkach może to być 2* z pokojami   z łazienkami.
Program nie zawiera obiadokolacji.  Organizowanie posiłków możliwe np. za pośrednictwem pilota – koszt ok.16-20  EUR za   posiłek.
Koszty realizacji programu w Niemczech w kwocie 200 EUR (wstępy, przewodnictwo, parkingi, opłaty klimatyczne…..) należy przekazać pilotowi w autobusie.
Ze względu na obecną sytuację i zmiany przepisów sanitarnych mogą wystąpić zmiany w części zwiedzanych obiektów. Jeśli z przyczyn obiektywnych zwiedzanie danego obiektu wewnątrz nie dojdzie do skutku, możliwe będzie zastąpienie go inną propozycją po uzgodnieniu  lub  zwrot wartości biletu. 
W wariancie samolotowo-autokarowym istnieje możliwość przybycia samolotem do Frankfurtu nad Menem w drugim  dniu wycieczki.  Z lotniska  dojazd do hotelu indywidualnie . Odlot do Warszawy po zakończeniu wycieczki ostatniego dnia.  Klient kupuje bilet samolotowy we własnym zakresie po potwierdzeniu zebrania minimalnej grupy uczestników.  Ostateczne potwierdzenie realizacji wycieczki nie później niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia. 
Dopłata do pokoju 1-osobowego –  1000zł
O wyborze miejsc w autokarze decyduje kolejność rezerwacji oraz wpłata zaliczki.