Wycieczka do Rumunii ( 8 dni )

Serdecznie zapraszamy na atrakcyjną wycieczkę do Rumunii. Rumunia to przepiękne malownicze krajobrazy z pasmami górskimi w tle, wspaniałe zabytki oraz gościnni mieszkańcy. Położona w samym środku Europy Rumunia zachwyca dziewiczą przyrodą, wielką deltą Dunaju, a także bogatą roślinnością. Oprócz mistycznej Transylwanii, należy koniecznie zobaczyć Sighisoarę, zamek drakuli w Branie, Bukareszt, Brasov, Pałac Peles, zamek Huniadów w Hunedoarze oraz wiele innych ciekawych miejsc. Rumunia to także oryginalny folklor wyrażony w strojach, rzemiośle i architekturze.

Termin 18 – 25.08.2024r

PROGRAM WYCIECZKI

I dzień – 18.08.2024r

Białystok – Warszawa – Satu Mare

Wyjazd z Białegostoku we wczesnych godzinach porannych, zabranie pozostałych uczestników wycieczki po trasie przejazdu autokaru ( Warszawa, Lublin, Rzeszów – miejsca przystanków na dole oferty). Przejazd non stop do Satu Mare w  Rumunii. Zakwaterowanie w 3* hotelu, obiadokolacja, nocleg

 

II dzień – 19.08.2024r

Satu Mare – Sapanţa – Sighetul Marmatiei – Bistrita – Targu Mures

Śniadanie, wykwaterowanie. Piesza wycieczka po centrum  Satu Mare – miasta położonego w północno-zachodniej Rumunii. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. XVIII-wieczną rzymskokatolicką katedrę św. Piotra i Pawła, neoklasycystyczny XIX-wieczny Pałac Biskupi (Palatul Episcopal Eomano-Catolic), XVIII-wieczny barokowy kościół ewangelicki (potocznie nazywany “kościołem z łańcuchami”), cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela, fontannę Lupa Capitolina, synagogę, zabytkowy bogato zdobiony secesyjny budynek hotelu Dacia.

Z Satu Mare udajemy się do Wesołego Cmentarza w Sapanta słynącego z jaskrawo kolorowych krzyży nagrobnych i obrazów przedstawiających sceny z życia i pracy osób zmarłych, na wielu z nich zamieszczone są humorystyczne wierszyki.

Następnie trasa Wycieczki wiedzie do  Sighetul  Marmatiei (Sychotu Marmaroszkiego) miasta, w ktorym znajduje się Memoriał Ofiar Komunizmu, zbudowana w 2021r synagoga oraz skansen poświęcony lokalnym tradycjom. Po zwiedzenie skansenu jedziemy dalej do Bistrita (Bistrzycy) – jednego z miast, które według jednej z teorii dotyczących genezy niemieckiej lub słowiańskiej nazwy prowincji (Siebenbürger/Siedmiogród – kraina 7 miast) stanowi centrum regionu.  Bistrita to średniowieczne miasto z silnymi wpływami germańskimi, i miejsce, w którym bohater Brama Stokera, Jonathan Harker, miał spędzić noc zanim dotarł do Zamku Draculi. Zobaczymy kościół reformowany z najwyższą w Siedmiogrodzie wieżą kościelną  (75 m), spacer po miejscowym  deptaku.

Z Bistrita przejazd do Targu Mures. Zakwaterowanie w 3* hotelu, obiadokolacja,  nocleg.

 

III dzień – 20.08.2024r

Targu Mures – Sighisoara – Viscri – Braszow – Predeal

Śniadanie, wykwaterowanie. Piesza wycieczka po centrum Targu Mures – Plac Różany. Zobaczymy tu jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków Targu Mures, secesyjny Pałac Kultury, którego fasady zdobią piękne mozaiki, budynek Rady Wojewódzkiej  Taegu Mures z Wieżą Prefektury; Katedra Wniebowstąpienia Pańskiego, kościół św. Jana Chrzciciela oraz budynek Teatru Narodowego,   Cytadela.

Przejazd do Sighisoary –  miasta często porównywanego z francuskim Carcassonne, znajdującego się na liście zabytków UNESCO. Jest to miejsce, w którym według niektórych źródeł urodził się Vlad Tepes, pierwowzór wojewody hrabiego Drakuli. Piesza wycieczka po Cytadeli. Zwiedzamy Kościół na Wzgórzu, Wieżę Zegarową (obecnie oddział Muzeum Historycznego), Dom Wenecki, Dom pod Jeleniem, pasaż schodów, Kościół na Wzgórzu – ostatni punkt obronny miasta.

 Z Sighisoary udajemy się do Braszowa, po trasie przejazdu robimy przerwę obiadową w Viscri – saskiej wiosce słynnej na całym świecie dzięki królowi  Wielkiej Brytanii Karolowi  III, który kilkanaście lat temu zakupił tutaj swoją nową posiadłość. We wsi znajduje się również kościół obronny wpisany na listę UNESCO. Obiad wiejski w jednym z licznych pensjonatów które powstały w Viscri w ciągu ostatnich kilku lat.

Po obiedzie spacer po wsi. Przejazd do Predealu.

Zakwaterowanie w 3* hotelu. Lekka kolacja – tylko dla chętnych. Nocleg.

 

IV dzień – 21.08.2024r

Predeal – Bran – Braszow – Prejmer/Harman – Predeal (ok. 100 km)

Śniadanie, wyjazd do Bran, w którym znajduje się słynny zamek hrabiego Drakuli. Jego architektura idealnie pasuje do legend o „księciu ciemności”, który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek został zbudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIII wieku, odbudowany przez mieszkańcow Braszowa w 1377 roku, w okresie międzywojennym był letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii.

Czas wolny na zakupy i kawę, ewentualnie w tak zwanym pawilonie herbacianym, gdzie królowa Maria zapraszała po południach swoich gości na kawę i herbatę.

Tutejsza restauracja też jest  jedną z bardzo niewielu, gdzie  można dostać “colivę” – “deser” rytualny podawany na stypie po czyjejś śmierci lub z okazji przypominania tych, którzy odeszli z tego świata.

Po zwiedzaniu zamku i targowiska udajemy się do Palinkowni Transylwania w Râsznowie .

Pokaz na żywo wyrobu lokalnych trunków alkoholowych. Możliwość zakupu wybranych alkoholi w atrakcyjnej cenie producenta.

Jedziemy dalej do  Prejmer. Zwiedzimy tutaj charakterystyczny dla tego obszaru zespół składający się z ufortyfikowanej świątyni, otoczonej murami obronnymi, w którym znajdują się niewielkie pomieszczenia, które służyły w okresie średniowiecza jako schronienie dla okolicznej ludności podczas najazdów obcych wojsk. Znajduje się tu również unikatowy  system obronny, tzw. „organy śmierci”. Obiekt wpisany na listę UNESCO.

Przejazd do Braszowa – stolicy okręgu.

Braszów to  jedno  z najlepiej zachowanych średniowiecznych rumuńskich miast.  Zobaczymy tu saskie centrum miasta (Plac Ratuszowy  z ratuszem miejskim, gotycki „Czarny Kościół – największa świątynia na trasie pomiędzy Wiedniem a Stambułem, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa) oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Scheii Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. Najwęższa ulica Rumunii – ulica Sznura.  Na okolicznych wzgórzach widoczne są pozostałości dawnych umocnień miasta.

Po zwiedzaniu miasta – czas wolny na kawę/zakup pamiątek, powrót do Predeal.

Obiadokolacja, nocleg.

 

V dzień – 22.08.2024r

Braszów – Sinaia – Bukareszt

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Bukaresztu. Po drodze zatrzymamy się w Perle Karpat – kurorcie Sinaia, gdzie znajduje się zespół zamków wybudowanych przez rodzinę królewską Rumunii. Zwiedzamy  byłą rezydencję krółow, Pałac Peleş Tutaj znajdują się min. bogata kolekcja broni i zbroi  (ok. 2800 szt.). Wznoszony przez 40 lat (1874 – 1914) Peles to imponująca budowla w stylu niemieckiego renesansu, do budowy której przyczyniło się wielu polskich specjalistów (Franciszek Rychnowski, architekt Zygfryd Kofszyński).

Przejazd do Bukaresztu, stolicy Rumunii tak zwanym “traktem królewskim”.  Na obiad zatrzymamy się w jednej z wielu winnic w okręgu Dealu Mare – z degustacją win. Zakwaterowanie w 3* hotelu w Bukareszcie.

Spacer po centrum miasta – zobaczymy Atheneum rumuńskie  – siedzibę Filharmonii Bukaresztańskiej (prawdziwy symbol miasta), plac byłego Palacu Krolewskiego,  budynek, w którym znajdował się w latach ’80 Komitet Centralny Partii Komunistycznej – z dachu którego w dniu 22 grudnia 1989r odleciał helikopter z parą Ceausecu na pokładzie.  Katedra katolicka pod wezwaniem Św. Józefa, piękne pałace bankowe na Starówce bukaresztańskiej.

Kolacja, nocleg.

 

VI dzień – 23.08.2024r

Bukareszt – Sibiu

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Sibiu (Sybina). Jedziemy trasą wzdłuż rzeki Olt. Po traasie postój na zwiedzanie starego monastyru Cozia – emblematycznego  pomnika średniowiecznej sztuki religijnej, ufundowanego przez wojewodę Mirceę Starego – dziadka legendarnego Vlada Tepesa.

Poźnym popołudniem dojazd do Sibiu (Sybina) – Jednego  z najstarszych miast Transylwanii ( dawniej Hermannstadt ) założonego przez osadników niemieckich, Pieszy spacer po Starym Mieście z trzema rynkami, zobaczymy  Katedrę Ewangelicką, Katedrę  Prawosławną, Most Kłamców, Plac Złotników. Czas wolny.

Zakwaterowanie w 3* hotelu w Sibiu, obiadokolacja, nocleg.

 

VII dzień – 24.08.2024r

Sibiu – Alba iulia – Hunedoara

Śniadanie, wykwaterowanie, zwiedzanie Alba Iulii, .

Zwiedzamy Sobór Koronacyjny ( z zewnątrz ) budynek Biblioteki Bathyaneum, w której znajduje się część słynnego Codex Aureus (111 kartek), budynek Principia (starą siedizbę dowódcy legionu rzymskiego, katedrę rzymskokatolicką, w której oprócz grobu Jana z Hunedoary znajdują się także groby królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zapolyi,   budynek dawnego „Babilonu” (dawne koszary austriackie nazwane tak, ponieważ stacjonujący tam żołnierze pochodzili ze wielu regionów Europy podlegających wówczas imperium Habsburgów ) – obecnie jest to Muzeum Zjednoczenia; Pałac Książąt.

Wyjazd do Hunedoary.

Zwiedzimy zamek rodu Huniadów w Hunedoarze, jeden z najpiękniejszych zamków gotyckich w Europie I jeden z “7 cudów Rumunii”.  Z zamkiem związane jest imię Jana Huniadego, zbawiciela chrześcijańskiej Europy który w 1456 roku, pokonał w Belgradzie wojska tureckie pod wodzą Mehmeda II. Jan Huniady wspólnie z  królem polskim Władysławem III Warneńczykiem walczył w bitwie pod Warną (1444r), gdzie król polski stracił życie.

Zakwaterowanie w Hunedoarze w 3* hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

VIII dzień – 25.08.2024r

Hunedoara– Warszawa– Białystok

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Polski.

Powrót do Warszawy i Białegostoku w późnych godzinach nocnych, zakończenie wycieczki.

 

Cena: 3.600 PLN/os

 

Świadczenia:

– Przejazd autokarem klasy LUX z obsługą 2 kierowców,

– 7 noclegów ze śniadaniami w *** hotelach w pokojach 2-osobowych,

– 5 obiadokolacji,

– 2 kolacje,

– obiad transylwański,

– obiad z degustacją win,

– opieka pilota,

– usługa przewodnika terenowego w Rumunii,

– rezerwacje wstępów do zwiedzanych obiektów,

– obowiązkowa składka na TFG oraz TFP,

– ubezpieczenie KL i NNW,

– opłaty drogowe, parking,

– obsługa grupy w systemie tourguide

Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

 

Minimalna ilość uczestników do odbycia wycieczki – 35 osób.

Termin odwołania wycieczki z powodu niewystarczającej liczby uczestników – 30 dni przed dniem wyjazdu.

 

Miejsca zbiórek uczestników wycieczki:

Białystok – parking dla autokarów, Al. Jana Pawła II, przy skrzyżowaniu z Al. Konstytucji 3 Maja, naprzeciw BIAWAR-u

Warszawa – parking przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony Kinoteki

Lublin – parking przy Dworcu Autobusowym, Al. Tysiąclecia 6

Rzeszów – parking przy dworcu Autobusowym, ul. Grottgera 2

 

Zapisy i szczegółowe informacje:
Biuro Podróży „Junior”
Ul. Stołeczna 25, 15-879 Białystok
Tel. 85 741 57 20, 791 792 044, 606 256 209
e-mail: biuro@junior.bialystok.pl

Previous slide
Next slide